Proč projekt vznikl

Většina z nás, kteří pracujeme s dětmi, vidíme jak se během let, vlivem moderní společnosti, mění kvalita pohybového aparátu dětí.

Zajímavostí je, že z 99% se rodí děti se zdravýma nohama.

Proto překvapí, kolik dětí v předškolním věku, má dnes potíže s chodidly. Jednou z hlavních příčin je nesprávná obuv nebo nedostatek pohybu. Následky mohou být plochá noha, vnitřní nebo vnější vybočení paty, patní ostruha, zarůstající nehty, vbočené palce, apod.

U předškolních dětí kdy prsty i chodidlo roste, je vhodné začít se cvičením jako prevencí. Posilováním svalstva usměrnit postavení kostí správním směrem.

Prevence, jakou může poskytnout bosá chůze po zajímavém povrchu se stává velkou vzácností omezenou na letní pobyt na chatě či u vody. A tak dětská noha, která má vyzrávat a být posilovaná právě chůzí po zajímavém povrchu, strádá.

Mnohé MŠ se snaží tuto neradostnou situaci zlepšit.

Často mají k dispozici poměrně dostatek cvičebních pomůcek, ale na trhu chybí programy, které by pedagogy naučili tyto rehabilitační pomůcky používat či rozhodovat o jejich vhodnosti před jejich nákupem.

 

 

 

Tuto mezeru se snaží vyplnit program Vítkova chodníku.

 

  • Jde o českou, finančně dostupnou, velice flexibilní a trvanlivou pomůcku.
  • Jednu sadu může využít i MŠ s několika odděleními.
  • Výběr kazet není náhodný, ale byl sestaven tak, aby došlo k zapojení co největšího množství svalů.
  • Na dětské noze tak dochází k aktivaci svalů, které celé dny zahálí v botách. 
  • Zároveň se zlepšuje i držení těla a koordinační schopnosti dítěte.

 

Jak se cvičí s Vítkovým chodníkem.

Cvičení je vhodné nejen pro děti s plochonožím a asymetrickým zatížením nohy, ale i vadným držením těla, skoliozou, neurologickým postižením a především pro „zatím zdravé děti“.

Chodník lze používat kdykoliv během dne, jen není vhodný před poledním klidem, když jdou děti spát. Ovlivněním reflexních zón nohou, dojde k prokrvení pokožky a děti pak nemohou usnout.

Tipy, jak tyto jednotky uspořádat a které cviky zařadit je náplní další části programu Vítkova chodníku – jednodenního kurzu pořádaného ve spolupráci s Českou podiatrickou společností.

Chodník je vhodné zařadit několikrát týdně například do rozcvičky, před obědem nebo vytvořit zájmový kroužek. Ideální je když má školka dostatek prostoru a může jej mít rozložený po celý den. Děti i rodiče tak mohu na boso chodit kdykoliv. V některých školkách jej využívají při různých akcích, besídkách, maškarních. Zkrátka se stal pro děti denní samozřejmostí.

Chodník lze využívat tak, jak byl navržen podle programu na cd a dvd. Každá školka si však může program cvičení upravit podle svých možností.

Chodník působí ve školkách již šest let a je roztroušen po celé naší republice. Jak se ukázalo, děti se na nerovné povrchy velmi snadno adaptují a počáteční obavy z „pichlavého“ se během několika cvičení rozpustí.

Tam kde působí chodník na rehabilitacích, mají potíže poslat děti domů a ukončit terapii. Děti říkají, že je škoda, že už cvičení končí a často se vrací (na žádost rodičů je léčba opět předepisována). Zde se opravdu osvědčilo, že hravou formou děti při rehabilitaci lépe spolupracují.

Po chůzi na chodníku se děti tak stávají otevřenější k chůzi naboso venku, kde již jde o přirozené cvičení nohy aplikované do života. Ve stejném duchu je třeba „vychovávat“ i dospělé vč. rodičů. A pokud dodržujeme pravidla v chůzi na boso, není třeba se obávat vraženého trnu do nohy či píchnutí hmyzem. A pokud k tomu přeci jen u zdravého jedince dojde, není to tak velká zdravotní zátěž, jako celoživotní narušení funkce nohy a s ní spojené bolesti kolen, kyčelních kloubů a zad.

 

 

Anketa

Nenašli jste co jste zde hledali? Zeptejte se na e-mailu. i.kamencova@seznam.cz

Celkový počet hlasů: 10966

Hrou ke zdraví

Děti milují být naboso, mají rády přirozený pohyb. Dopřejme jim ho kdekoliv, i doma nebo ve školce.

Vítkův chodník

Alternativou do interiérů může být Vítkův chodník. Sada obsahuje vše pro zdravý vývoj dětských chodidel.

 Praktické je také skladné balení.

Autorka Vítkova chodníku Ivana Kamencová:

  • Autorka má v Kraslicích provozovnu pedikúry na které poskytuje odborné pedikérské služby. Včetně přístrojové pedikúry, KART PEDIKÚRY, nehtové protetiky, ortonyxie - rovnání nehtů, cvičení pro zdravé nohy, apod.
  • Pořádá kurz ZDRAVÁ DĚTSKÉ NOHA - VÍTKŮV CHODNÍK, který doplňuje ZÁKLADNÍ SADU VÍTKOVA CHODNÍKU. V kurzu se seznámíte se s nejrůznějšími vadami jak u dětí, tak dospělých, aktuální stav dětské nohy v české populaci, možnosti léčby vč. Obtíže s pohybovým aparátem, jejich terapie. Poznatky z vyšterření na plantoskou, správné obouvání. Kneippování venku a uvnitř.  V praktické části si všichni  vyzkouší chodník, přídavné pomůcky a další nápady, jak a kdy jej můžete využít. Následuje samostatný cvičební blok, který by měl chodník doplňovat a mnohé další.
  • Je ředitelkou pobočky spolku Bosá turistika v okrese Sokolov

Najdete nás i na facebooku:

https://www.facebook.com/VitkuvChodnik.cz/?pnref=story

 

 

 

Kontakt

Ivana Kamencová
Palackého 1891
Kraslice
358 01

Tel: 776 379 659

Úvod

  • 12.02.2013 07:17

    Projekt VÍTKŮV CHODNÍK

    Většina z nás, kteří pracujeme s dětmi, vidíme jak se během let, vlivem moderní společnosti, mění kvalita pohybového aparátu dětí. ČR je jedna ze zemí s velmi kvalitní poporodní péčí o dítě a kvalitní je i neurologická a rehabilitační péče o ohrožené děti v prvním roce života a...

Admin: Bosá turistika, cz. © 2013 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode